Українська (UA)English (UK)

На вшанування 155-ї річниці від дня народження митрополита Андрея Шептицького

25 вересня 2020 року ДІАЗ у м. Бережани, Музей сакрального мистецтва та історії переслідуваної церкви організували науково-пізнавальну конференцію за участю священника церкви Пресв. Трійці о. Василя Онищука, науковців Заповідника – Олени Лугової, завідувачки науково-дослідного і музейно-просвітницького відділу, Ігоря Мельника, заст. зав. науково-дослідного і музейно-просвітницького відділу, Надії Волинець, ученого секретаря, та науковців музеїв: Володимира Парація, старшого наукового співробітника краєзнавчого музею, Лілії Зінчук, директора Бережанського міського музею книги, Наталії Стрілець, старшого наукового співробітника обласного комунального музею Богдана Лепкого.
У ході конференції було розкрито постать Андрея Шептицького – духовного лідера українського народу, який окрім церковного життя, займався формуванням основ національного музейництва та охорони культурної спадщини, озвучено події та імена людей Бережанщини, що були пов'язані з митрополитом за його життя, серед таких письменники Андрій Чайковський, Богдан Лепкий, архітектор Аполлінарій Осадца.
Учасники (в умовах адаптивного карантину у вузькому колі) збагатили свої виступи демонстрацією музейних експонатів, позначених іменем чи підписом митрополита. Зокрема, грамотою священнику Н. Косовичу (1927 р.), молитовником з часу візитації на Бережанщину в 1938 р., книгами з автографами А. Чайковського, а особливо унікальним було представлення повісті «Малолітній» з дедикацією від 1 вересня 1920 р. Отже, озвалася присвята до нас, учасників, столітньою історією.
Учасники конференції молитвами пом'янули в 40-й день відходу у вічність світлої пам'яті о. Омеляна Легету. Його внесок у музейний фонд Заповідника представила головний зберігач фондів Ірина Дубницька.