Українська (UA)English (UK)

МІСТО БЕРЕЖАНИ У КАРТОГРАФІЇ

17 листопада 2020 року у виставковому залі Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани відбувалося відкриття виставки «Місто Бережани у картографії». На виставці представлені оригінали та копії карт з приватної колекції Василя Зорика та фондів Бережанського краєзнавчого музею. Карти відображають прогресію у розвитку нашого міста в часовому проміжку від початку XVIII століття до періоду радянської України.
Виставка приурочена цьогорічній даті – 490 років з дня надання Бережанам магдебурзького права. Її відкриває визначна картографічна праця французького військового інженера, архітектора та картографа Гійома Левассера де Боплана, а саме «Спеціальна карта України», видавництва Київ-Львів 2000 року, а саме 7-мий аркуш, де позначене місто Бережани «Bzrezany» як «Urbs munita» - укріплене місто.
Однією із перших відомих карт, що демонструє масштабні урбаністичні процеси в нашому місті на зламі XVII-XVIII століть, є план із колекції «Плани та фортеці Італії, Угорщини, Польщі та Північних королівств», сформованої у 1711-1732 роках військовим будівельником, інженером та картографом Йоганом Георгом Максиміліаном фон Фюрстенгофом.
Цікавим є загальний план міста Бережани, складений комендантом Бережанського замку капітаном де Пірхом у 1755 році. Фотокопія карти передана на експонування Бережанським краєзнавчим музеєм. Йосифінська карта коронного краю Галичини та Лодомерії 1779-1783 років Фрідріха фон Міга містить позначення щодо розвитку міста в сторону Адамівки та Лісник. Значне географічне розширення забудови міста Бережани добре відчитується на карті, створеній Австрійським Генеральним квартирмейстерством.
Ще одним цікавим джерелом є кадастрова карта міста 1846 року з відображеними центральною частиною Бережан, Комплексом замку Синявських, міськими вулицями й навколишніми земельними угіддями.
ХХ століття на виставці представлене картою «Етнічні групи південно-західної України (Галичини) на 1.1.1939 р.», копією з невідомої карти та картою міста Бережани і навколишніх населених пунктів 1958 року.
Виставка експонуватиметься до 20 грудня 2020 р.