Українська (UA)English (UK)

Будівля «Рідна школа»

Будівля «Рідна школа»

(охорон. № 78), вул. Шевченка, 1

Будинок  двоповерховий з підвальними  і  напівпідвальними  приміщеннями. Фасади  вертикально  розчленовані  пілястрами дорійського та коринфського ордерів, горизонтально-міжповерховим профільованим карнизом. Вхідний  портал  оздоблений фризом, карнизом і атиком. Будинок  витриманий у стилі історизму  з використанням елементів неоренесансну  в оздобленні  фасадів.

Збудований у 1885році  для потреб Бережанського поштового  відділку. Своє  первісне  призначення  виконував до Першої світової  війни, після чого  перейшов у приватну  власність: підприємець Лев Осліб утримував тут розважальний  заклад.

У 1918 році Українське  педагогічне  товариство «Рідна школа»  викупило  будинок у підприємця. Спочатку  в ньому  розташувалася  канцелярія  товариства, а 13 жовтня 1922 року – чотирикласна школа, яка  знаходилася тут до 1939 року. Разом з тим, вільні приміщення «Рідна  школа» здавала  в оренду тутешнім  українським громадським організаціям: кооперативу «Народний Дім», Окружному союзові кооперативів, «Бесіді», «Просвіті», Союзові Українок, а також приватним особам. На поч. 1930-х рр. здійснено часткову перебудову будинку. Тоді товариство було  ліквідоване, а сам будинок перейшов у державну  власність. В 1945 році тут  розмістився  дитячий будинок, з 1960 р. –  школа- інтернат, тепер – початкові класи Бережанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2.

Будівля Рідної школи, 1930-ті рр.
Рідна школа