Українська (UA)English (UK)

Каплиця Св. Трійці

КАПЛИЦЯ СВ. ТРІЙЦІ

  (охорон. № 641/2), вул. І. Франка, 1

Головною домінантою композиції замкового подвір’я була і є каплиця. Будівництво здійснювалося в два етапи: перший – середина ХУІ ст., другий – перша половина ХУІІ ст. Каплиця була не тільки родинною церквою для живих, а й усипальницею для померлих. Надгробки Синявських ХУІ ст. виконали скульптори Герман ван Гутте та Генріх Горст, у ХУІІ ст. – Йоган Пфістер. Особливої мистецької слави каплиця зажила завдяки багатому ліпнинному оформленню куполу західної частини та мистецьки виконаних надгробків Адама-Героніма та його трьох синів. Фрески, різьба по каменю, декорація з гірлянд і грон, квітів та листя, пишний розпис стелі, алегоричні символи додавали каплиці особливої величності.

У  1782 року за наказом цісаря Йосифа II каплицю закрито, її інвентар та коштовності описано, націоналізовано, а в каплиці влаштовано склад.

Уперше каплицю реставровано в 1876-78 рр. італійським малярем Генріхом Конті з Флоренції під керуванням професора різьби і орнаментики Львівської політехніки Леонарда Марконі. Фінансування здійснив Станіслав Потоцький. Під час Першої світової війни каплиця зазнала пошкоджень. Перед приходом більшовицьких військ у 1920 році саркофаги Синявських разом з іншими цінностями вивезено до Краківського Королівського Вавеля і зберігаються вони в замку Пєскова Скала біля Кракова. Каплиця була закрита до 1928 року.

У повоєнний час храмова споруда не використовувалась, а її мистецьке оформлення руйнувалося. Рятуючи залишки побитих надгробків Синявських та скульптур, директор Львівської картинної галереї Борис Возницький (пізніше Герой України) у 1966 році вивіз їх до Львова і передав в Олеський замок. Алебастровий надгробок Анни Синявської виставлений у постійно діючій експозиції Олеського замку.

Від 2004 року каплиця перебуває на балансі заповідника, у 2007- 2008 роках проведено накриття мідною бляхою її східного і західного куполів, реставровано ліхтарі і хрести на куполах. Студентка Варшавської Академії Мистецтв Марта Дацина реставрувала одну з алегоричних фігур з надгробку Адама Героніма Синявського – «Розторопність» авторства Іоана Пфістера.

За відсутністю бюджетних коштів всі реставраційні роботи в замку і на каплиці Св.Трійці з 2009 року припинено.

 

Замкова каплиця. Фото поч.ХХ ст.
Купол західної каплиці.Поч.ХХ ст.
Каплиця-оздоблення хорів. 1912
Алегоричні скульптури надгробку
Вхід до західної каплиці. Поч. ХХ с...
Надгробки Синявських в західній кап...
Надгробок Анни Синявської
Саркофаг Миколи Синявського
Каплиця 2000 р.
Каплиця в риштуваннях. Фото 2010 р.
Реставраційні роботи на куполі, 200...
Хрест до реставрації
Встановлення реставрованого хреста,...

Надгробки каплиці Синявських