Українська (UA)English (UK)

«Свою Україну любіть. Любіть її… во врем’я люте»

Цей заклик Тараса Шевченка став провідною темою сьогорічних Шевченківських вечорниць, організованих Будинком культури Бережанської міської ради та Державним історико-архітектурним заповідником у м. Бережани. І розпочинали їх молоді військовики Роман Ленартович (сопілка) і Тарас Дейчук (декламація) поетовим твором «Думи мої, думи мої».
Традиція влаштовувати пошанування генія українського народу в Бережанах саме вечорницями започаткували гімназисти ще в далеких 1880-х роках. Повернулася до традиції проведення вечорниць інтелігенція міста у 2012 році, а саме працівники Заповідника та керівник фольктеатру «Взори» Олена Різник стали їх організаторами упродовж 10 років.
У сьогорічних велелюдних і необмежених у часі вечорницях взяли участь переможці конкурсів читців Шевченкових творів, місцеві поети та виконавці пісень на слова Поета.
Про історію встановлення пам'ятника Т. Г.Шевченку в Бережанах в 1992 р. оповіла наукова працівниця Заповідника Надія Ковальчук.
Війна зламала долі тисячам українців. Вже другий березень подружжя вчителів Оксани і Олекси Муравльових із Краматорська одягають бережанського Шевченка у вишиванку. Принесли її і на вечорниці, показали символи поетового імені в узорах та запропонували бережанцям вишити власноруч сорочку для свого бронзового Кобзаря. Як розповіла начальник відділу культури, туризму та релігій Олена Мельничук у Бережанах такий проект започаткований, навіть планується вишити таке ж «вбрання» Богдану Лепкому, Андрію Чайковському і Степанові Бандері.
У вечорницях взяли участь в.о. директора ДІАЗ Ірина Мигович та працівники Надія Волинець і Анна Олексів. Вечорниці вела директор Будинку культури Галина Лещишин.

УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ

    За драматичними подіями довкола українського Маріуполя у лютому-травні із затамованим подихом стежив увесь світ. Його захисники, більшість з яких – воїни полку «Азов» – продемонстрували надзвичайний героїзм та виняткову силу духу у протистоянні з переважаючими силами росіян. Не схилили вони голови і тоді, коли волею обставин довгі місяці провели у полоні.

Серед мужніх захисників міста-героя був наш земляк, уродженець Бережан, майор полку «Азов», відзначений орденом «За мужність ІІ ступеня» Арсен Дмитрик (позивний «Лемко»).
6 лютого у виставковому залі Державного історико-архітектурного у м. Бережани відбулася зустріч з Арсеном. Він, незважаючи на свій молодий вік, вже 9 років захищає нашу державу та її свободу. Разом із побратимами майор пережив чимало битв, мужньо тримаючи небо над Україною. Світ охрестив їх «людьми із сталі» за самовіддану оборону Маріупольського металургійного заводу.
Полон, теракт в Оленівці, лікарня в окупованому Донецьку, обмін...Слухаючи про всі ці жахіття, ставиш собі питання: «Невже це може пережити одна людина у свої 28?».
І одразу ж отримуєш відповідь...
Незважаючи на різну складність питань, Арсен відповів на кожне, підбираючи правильні слова та пояснення, іноді віджартовувався та згадував кумедні історії із своїх військових буднів.
Щирій та усміхнений, він не вважає себе героєм, мовляв «ми просто виконували завдання». Та героєм його вважаємо ми, вся та чисельна аудиторія від зовсім юних школярів до сивочолих бережанців, яка не вміщувалася в залі.
Зустріч із бережанцем, захисником Маріуполя, майором полку "Азов" Арсеном Дмитриком супроводжувалася музичним супроводом Зразкової аматорської естрадної вокальної студії "Арт-крок" під керівництвом Романа та Роксолани Видишів. Настя Глубіш подарувала учасникам заходу дві пісні. Дякуємо наставникам та вихованцям студії, які з перших днів повномасштабної війни організовують благодійні концерти, а зібрані кошти передають на ЗСУ.
Під час зустрічі учасники заходу долучилися до збору коштів на авто для військового підрозділу Арсена Дмитрика. Із благодійної скриньки вилучено і передано 3240 грн. Окрім цього, кошти на авто передали колектив ДІАЗ у м. Бережани, Бережанський ліцей № 2 та Бережанський ліцей № 3, який підготував для вояків пакунок із смаколиками. Також наш герой отримав сюрприз від ГО "Бережанський Майдан" Волонтерський центр "Бережани".
Зустріч супроводжувалася виставкою художніх полотен заслуженого художника України Олега Шупляка "Українська незламність". Присутній на заході автор подарував п. Арсену авторські принти своїх робіт.
Арсен Дмитрик – символ справжнього українського воїна – мужнього і безстрашного, доброго та щирого.
Сьогодні обличчя України посічене мільйонами снарядів, але дивлячись на таких людей як Арсен, ми точно знаємо, що ПЕРЕМОГА буде за нами, що ніхто більше не скаже, що ми слабкі, бо тепер кожен у світі знає, що ім'я сили – Україна.

25

 

 

 

Студентська пізнавальна конференція «Комплекс замку Синявських у трансформаціях часу»

 

Бережанський замок є візитівкою архітектурної спадщини нашого міста та найзапотребуванішим туристичним об’єктом у краї. Саме тому, у рамках відзначення Всесвітнього дня туризму, ДІАЗ у м. Бережани спільно із ВСП «Бережанським фаховимколеджом НУБіП України» провели студентську пізнавальну конференцію «Комплекс замку Синявських у трансформаціях часу». Розпочав роботу конференції вітальним словом т. в. о. директора коледжу Олег Калатало.Завідувач науково-дослідного та музейно-просвітницького відділу Заповідника Олена Лугова представила  пам’ятку архітектури національного значення як найдавнішу збережену будівлю Бережан. Студенти Анастасія Дворська (група ОФП–11М), Віктор Заводецький (група А–21М), МартаОстровська (група ОФП–11М), Владислав Заводецький (група Сп–21М), ДаринаОстровська (група ОФП–11М), Марія Шилінська (група К–21М) представили історію побудови замкової твердині в Бережанах, магнатських родин – власники Бережанського замку, Замкового костелу св. Трійці, Бережанського замку у перипетіях ХХ ст. та фестивальну історію нашого замку. Робота конференції завершилася історичним екскурсом по Комплексу замку Синявських та перспективами ревіталізації пам’ятки.

Read more...

ВУЛИЦІ РІДНОГО МІСТА

ВУЛИЦІ РІДНОГО МІСТА  

14-й пленер-конкурс юних художників

на відзначення 31-ї річниці Незалежності України

Зголосилися і 12-річні, і 17-річні учні Бережанської художньої школи, Бережанської школи мистецтв ім. М. Бездільного та Центру дитячої та юнацької творчості. Всього 12 майбутніх художників.

Для кожного з них вулиці асоціюються, в першу чергу, з будівлями. Дві Софійки – Бідолах і Пачва зупинили свій вибір на будинках вул. Вірменської, Софійка Лугова обрала величаву споруду колишнього окружного суду – тепер коледжу та інституту, Оля Прийдун осягала вишуканість будинку з еркером на вул. Академічній. Готика костелу св. ап. Петра й Павла заманила відразу трьох учасниць – Оленку Кукурузу і двох Діан – Михайлевську і Петришин.

Стрімкість куполів церкви Пресвятої Тройці визначила місце для встановлення своїх мольбертів Ангеліні Мороз і Дарині Сікорі, Олексія Струтинського привабила надвіслянська готика банку. Оленка Завітик не зрадила своїй любові до будівлі гімназії, а Катя Завійська облюбувала куточок міського скверу за ратушею.

З великою прихильністю роботи приймало журі – директор художньої школи Люба Шарамко і викладач Надія Грицеляк, дві випускниці школи і випускниці вищих навчальних закладів мистецького спрямування – Віта Білоус і Мирося Копча, викладач школи мистецтв ім. М. Бездільного Андрій Слободний, учений секретар ДІАЗ у м. Бережани. Цікаві рішення захоплювали, окремі недотягнення – обговорювали.

Але пленер не дає безмір часу на досконале опрацювання сюжету і внесення коректив. Крім того ще й сигнали воєнної тривоги змушували пленеристів відриватися від роботи і спускатися в укриття. Тож все, що їм вдалося, належно і відповідно оцінене журі.

Знайшлися і меценати пленеру, тож кожна робота одержить відповідну оцінку, а її автор нагороду.

Read more...

ЧИТАЙТЕ ПРО НАС

Читайте про нас у Фейсбуці
https://www.facebook.com/Державний-історико-ахітектурний-заповідник-у-м.Бережани-111321030623250/?modal=admin_todo_tour