Музей сакрального мистецтва та історії церкви

Створений на базі Музею переслідуваної церкви, який був організований за ініціативи  священика о. Михайла Немелівського і відкритий 25 червня 2000 р. В основу експозиції покладена особиста колекція о. Михайла, яка пізніше поповнювалася дарунками від представників церкви і приватних осіб. Музей розташовується в приміщеннях першого поверху південно-західного крила Ратуші – пам’ятки архітектури національного значення, що перебуває на балансі ДІАЗ у м. Бережани.

Займає 6 кімнат загальною площею 133, 8 кв. м. Фонди  музею складають 1870предметів, переважна більшість з яких виставлено в експозиціях. Серед іконографічної частини сакральної колекції живописні зображення біблійних сюжетів: «Спас нерукотворний»,  “Каїн вбиває Авеля”, “Євангеліст Лука”, “Євангеліст Матфій” та портрет священномученика Йосафата Кунцевича (1580-1623 рр.), авторство приписують Модесту Сосенку (1874-1920 рр).

Особлива мистецька цінність музею – це дев’ять дерев’яниx скульптур, xронологічно датованиx сер.-др. пол. XVII- XVIIІ  ст.: Апостолів Петра (дві скультури), Павла, Іоана Богослова, Якова, Пророків Мойсея та Іллі, Святої Анни та Святої Марії Магдалини. У збірці дерев’яниx скульптур знаxодиться окрема фігура з символічною назвою “Молитва” (ангел, який молиться). Виконано зображення в стилі народного (примітивного) мистецтва, його можна датувати в межаx XIX-поч. XX ст.

Важливим доповненням мистецької колекції є збірка стародруків з львівськиx, почаївських та інших друкарень XVII-XIX ст.

Значну мистецьку та пізнавальну цінність являє собою чисельна в кількісному відношенні та різноманітна за функціональністю колекція церковної атрибутики. Її хронологічне атрибутування – др. пол. ХІХ-п.п. ХХ ст.

Мають свою цінність в експозиції збірки з історії УГКЦ, різноманітні колекції про життя і діяльність найвизначніших ієрархів Української греко-католицької церкви  – митрополита Андрея Шептицького та Патріарха Йосифа Сліпого, фотоматеріали та документи про трагічний шлях священиків УГКЦ.

1.Репресовані  владики УГКЦ
1.Репресовані владики УГКЦ
2.Зал патріарха Йосифа Сліпого
2.Зал патріарха Йосифа Сліпого
3. Зал сакральної скульптури
3. Зал сакральної скульптури
4. Святий  апостол Петро
4. Святий апостол Петро
5. Пророк Ілля
5. Пророк Ілля
6. Святий  апостол Павло
6. Святий апостол Павло
7. Експозиція церквної атрибутики
7. Експозиція церквної атрибутики
8. Ладаниця
8. Ладаниця
9. Стародруки
9. Стародруки
10 Меморіальна експозиція організатора музею о.М.Немелівського
10 Меморіальна експозиція організатора музею о.М.Немелівського