Комплекс споруд Вірменської церкви, 1764 р.

Комплекс  споруд  Вірменської  церкви, 1764 р.

( церква, оборонний мур з дзвіницею)

(охорон. № 82), вул. Вірменська, 6

 Церква зведена з ініціативи настоятеля Деодата Горбача, мурована з тесаного каменю, прямокутна в плані, з хрещатим склепінням. Невелика вежа-сигнатурка з кованим металевим хрестом увінчує високий двосхилий дах. Церква побудована в стилі бароко. Інтер'єр церкви прикрашається якісною різьбою, настінними розписами, а також надзвичайно своєрідною декоративною ліпниною. В ніші фронтону збереглися фрагменти живопису. Від вулиці будівля виділяється кам’яним муром (свого часу мав оборонне значення) з гармонійно вмурованою трьохаркадною дзвіницею.

Вірменська церква стає духовним центром як кількісно незначної вірменської общини Бережан, так і вірменської парафії навколишніх повітів (Бережанського, Збаразького, Зборівського, Підгаєцького, Рогатинського, Скалатського, Тернопільського та Теребовлянського).

У 1810 (чи, за іншою інформацією, в 1811) році церква отримує значні зовнішні пошкодження в результаті пожежі. Але інтер’єр суттєво не постраждав. Тому за наказом Ізабелли Любомирської – тогочасної власниці Бережан – її покрито новим дахом і використовували для відправи римо-католицької польської громади міста (так як пошкодження парафіяльного костьолу були набагато значніші).

Після реставрації у 1816 р. Вірменська церква залишається непристосованою, яку військове командування використовує під склади. Лише з 1820-х рр. старанням шкільного катехита Георга Давидовича розпочинається відбудова комплексу з пристосування його для потреб віри. Поновлюється також і інтер’єр церкви. В 1880 р. Вірменська церква заново реставрується. А останнє мистецьке доповнення її елементів датується 1927 роком. Тоді старі вікна будівлі було замінено вітражами за проектом познанського мистця Яна П’ясецького. У своєму духовно-релігійному статусі комплекс функціонував до кінця другої світової війни.

Серед пробощів (настоятелів) Вірменської церкви в Бережанах слід виділити осіб, які в майбутньому стали львівськими архібіскупами (архієпископами): Самуеля Стефановича (1755-1858 рр.), Ісаака Ісааковича (1824-1901 рр.), та Йозефа Теодоровича (пом. 4 грудня 1938 року).

На сьогодні у храмі  збережено у напівзруйнованому стані п’ять рельєфних зображень в обрамленнях: Св. Миколи , Св. Фрнциска, Св. Домініка, Св. Станіслава Костки і Св. Йосифа.

Стан інтер’єру церкви незадовільний, але проглядаються орнаментальні розписи на склепіннях та у віконних нішах, сюжетні  релігійні сцени в арці.

Перебуває в оренді церкви  Пресвятої Трійці.

1. Вірменська церква. Фото 2000 р.
1. Вірменська церква. Фото 2000 р.
2. Вірменська  церква від вул. Академічної
2. Вірменська церква від вул. Академічної
3. Дзвіниця
3. Дзвіниця