Ратуша (1803,1811 рр. )
(охорон. № 638), пл. Ринок, 1
Домінанта Ринкової площі – міська Ратуша – побудована за кошти Ельжбети Любомирської у 1803 році на місці двох попередніх: дерев’яної, що, ймовірно, згоріла до 1660 року, бо відомий французький мандрівник Ульріх фон Вердум під час перебування в Бережанах у 1671 році про неї не згадує, і кам’яної, зведеної у 1705 році. Ратуша 1705 року фіксується в центрі ринкового майдану як будівля з ґонтовим покриттям, на першому ярусі якої розміщувалися 33 різноманітних крамниці, ятки, а також шинок.
Томаш Кунзек, автор путівника по Тернопільському воєводству, пише про це так: «Ратуша побудована в 1811 році як чотирикутний будинок з годинниковою вежею і гербом Потоцьких на щиті».
Будівля Ратуша – цегляна, прямокутна в плані, з внутрішнім двориком, двоповерхова з двоярусною вежею із годинником над центральною частиною південного фасаду. Пам’ятка має риси провінційного містобудування періоду розвиненого класицизму. Приміщення першого поверху мають анфіладне планування, перекриті хрестовими склепіннями; планування другого поверху змінене, перекриття плоске. Чотири входи в будівлю, розміщені по центральних осях чотирьох фасадів, оформлені порталами у вигляді глухих двоколонних портиків з ліпними гербами в тимпанах фронтонів.
Ратушна вежа в плані квадратна, із зовнішнього боку вище даху будувлі має підрізані фаски кутів. Фасади потиньковані під «тиразитову штукатурку», почленовані пілястрами, між’ярусними тягами, завершені профільованими карнизами. В арочні віконні ніші другого ярусу вставлені глухі дерев’яні заповнення. Вежу завершує восьмигранний ліхтар з арками, складною криволінійною банькою та флюгером, покрита листовим оцинкованим залізом.
З 1805 до середини 1920-х років та в часи Другої світової війни на другому поверсі розміщувалася гімназія, в якій у 1825–1829 роках навчався видатний український поет, «Будитель Галицької Русі» Маркіян Шашкевич.
Сьогодні в ратуші розміщуються краєзнавчий музей, музей книги, музей письменника і бережанського гімназиста Богдана Лепкого, музей сакрального мистецтва та історії церкви.