«ІОАН ПФІСТЕР: Львів-Бережани»

Новий рік 2020-й рік Заповідник розпочав із влаштування збірної виставки «ІОАН ПФІСТЕР: Львів-Бережани». Це фотосторінки з історії творчості видатного в Східній Європі скульптора поч. XVIІ ст. Але малознані нашому сучаснику.


Львівська національна галерея мистецтв ім. Б.Возницького зібрала інформацію про збережену скульптуру автора на території Галичини, а саме у Львові, Жовкві, Бережанах, Дунаєві і створила низку фото планшетів.
Іоан (Йоганн, Ян, Гануш) Пфістер – один із найвідоміших скульпторів Східної Європи XVII ст. народився 3 серпня 1573 р. в м. Гейльбронн (сучасна Німеччина). Навчання професії розпочав у майстерні свого вітчима Ганса Гофмана, що продовжив справу його покійного батька-скульптора.
Між 1607 та 1610 рр. Іоан поселився у Львові і в 1611–1615 рр. працював над створенням надгробків архієпископа Яна Замойського в Латинському кафедральному соборі і Свошовського в Домініканському костелі, над розп'яттям Ісуса Христа в Костелі єзуїтів. Брав участь в оформленні інтер'єрів костелу Бернардинів та каплиці Боїмів.
Ймовірно, ще до 1612 р. розпочав свою багатолітню роботу для родини Синявських у Бережанах, але тільки в 1615 році оселився в місті і займався оздобленням палаців Бережанського замку. З добудовою до замкового костелу – родинної усипальниці Синявських – західної каплиці працював над її інтер'єром та створенням надгробків покійним Адаму Героніму і його синам – Миколі, Олександрові, Прокопу.
Останні прижиттєві архівні відомості про Іоана Пфістера, як «сницара і слугу Пані Підчашної Коронної» (Катерини Синявської), датуються 1633 р. Однак відомо, що для вівтаря Біщецького оборонного костелу створив скульптури св. Гієроніма, Катерини, Єлизавети, Миколая, фігури архангелів Михаїла та Гавриїла.
Життєвий шлях Іоана Пфістера закінчився у Бережанах до 1642 р., а його творчість живе вже чотири століття у ліпнині купола західної каплиці, в символічній надгробній скульптурі, на порталі і в костелі св. ап. Петра й Павла та в збережених мистецьких фрагментах, що експонуються на цій виставці.
Участь у відкритті виставки взяли ст. науковий співробітник Музей Жидачівської землі Володимир Пшик, директор заповідника Василь Зорик, краєзнавець і дослідник творчості Пфістера Богдан Тихий, голова культурного українсько-польського товариства Галина Шатрук, керівник фольктеатру «Взори» Олена Різник, зав. науково-дослідного і музейно-просвітницького відділу Олена Лугова. Музично-пісенне оформлення дійства створили викладач Бережанської школи мистецтв ім. М. Бездільного Наталія Марценюк із твором Генделя «Пасакалія» на старовинному органі, тріо «Вишневий цвіт» – Лілія Слободна, Наталія Борик, Леся Метельська, кер. заслужений працівник культури України Зиновій Головацький – з низкою різдвяних колядок.
Виставка експонуватиметься до кінця березня