Створений на базі Музею переслідуваної церкви, який був організований за ініціативи священика о. Михайла Немелівського і відкритий 25 червня 2000 р. В основу експозиції покладена особиста колекція о. Михайла, яка пізніше поповнювалася дарунками від представників церкви і приватних осіб. Музей розташовується в приміщеннях першого поверху південно-західного крила Ратуші – пам’ятки архітектури національного значення, що перебуває на балансі ДІАЗ у м. Бережани.
Займає 6 кімнат загальною площею 133, 8 кв. м. Фонди музею складають 1870предметів, переважна більшість з яких виставлено в експозиціях. Серед іконографічної частини сакральної колекції живописні зображення біблійних сюжетів: «Спас нерукотворний», “Каїн вбиває Авеля”, “Євангеліст Лука”, “Євангеліст Матфій” та портрет священномученика Йосафата Кунцевича (1580-1623 рр.), авторство приписують Модесту Сосенку (1874-1920 рр).
Особлива мистецька цінність музею – це дев’ять дерев’яниx скульптур, xронологічно датованиx сер.-др. пол. XVII- XVIIІ ст.: Апостолів Петра (дві скультури), Павла, Іоана Богослова, Якова, Пророків Мойсея та Іллі, Святої Анни та Святої Марії Магдалини. У збірці дерев’яниx скульптур знаxодиться окрема фігура з символічною назвою “Молитва” (ангел, який молиться). Виконано зображення в стилі народного (примітивного) мистецтва, його можна датувати в межаx XIX-поч. XX ст.
Важливим доповненням мистецької колекції є збірка стародруків з львівськиx, почаївських та інших друкарень XVII-XIX ст.
Значну мистецьку та пізнавальну цінність являє собою чисельна в кількісному відношенні та різноманітна за функціональністю колекція церковної атрибутики. Її хронологічне атрибутування – др. пол. ХІХ-п.п. ХХ ст.
Мають свою цінність в експозиції збірки з історії УГКЦ, різноманітні колекції про життя і діяльність найвизначніших ієрархів Української греко-католицької церкви – митрополита Андрея Шептицького та Патріарха Йосифа Сліпого, фотоматеріали та документи про трагічний шлях священиків УГКЦ.